Akkumulátor Blog

Horváth Miklós: A világ működése/ Akkumulátor

2008.09.27

Horváth Miklós: A világ működése/ AkkumulátorElektrokémiai áramforrások, amely vegyi energiát alakítanak át árammá, az akkumulátorok esetén megfordítható, az elemek esetén nem megfordítható módon. (Az angol nyelvben pl. nincs is külön szó rá, mindkettő “battery” csak a “tölthető”-t teszik hozzá az akkumulátorok esetén.)

Az akkumulátorok legismertebb típusai:

  • Savas ólomakkumulátor

Elektrolitja hígított kénsav. Ezt a típust alkalmazzák gépkocsik indítóáramforrásaként.

  • Nikkel-kadmium és vas-nikkel lúgos akkumulátorok

Elektrolitjuk kálium-hidroxid vizes oldata. Zárt kivitelben különböző elektronikus eszközök: hordozható rádiók és magnetofonok, villanólámpák, stb. áramforrásaként használatosak.

  • Nikkel-metal-hidrid akkumulátorok

Elektrolitjuk kálium-hidroxid vizes oldata. Elektromos autók , mobiltelefonok áramforrásaként is használatosak.

  • Litium akkumulátorok

Nagyon sok típus létezik, különböző elektrokémiai reakciókkal (folyékonykatódos, szilárdkatódos, szilárdelektrolitos, lítium-ion, lítium-polimer). Különböző elektronikus eszközök, pl. mobiltelefonok áramforrásaként használatosak.

  • Nátrium-kén akkumulátorok

Elektrolitjuk szilád, ionvezető kerámia. Elektromos autók áramforrásaként használatosak.

  • Üzemanyagcellák

Elektromos autók áramforrásaként használatosak. (Bár nem “igazi” akkumulátorok, de működésük elve hasonló, szintén elektrokémiai áramforrások.)

A szárazelemek legismertebb típusai:

  • Leclanche vagy szén-cink szárazelem

1870 – 90 körül kifejlesztett szárazelem típus. Cink anódot, mangán-dioxid (MnO2) katódot és egy semleges fémoxidban felitatott ammónium-klorid vagy cink-klorid elektrolit gélt tartalmaz. Napjainkban is nagyon elterjedt áramforrás.

  • Alkáli elemek

Felépítésük hasonló szén-cink szárazelem az elektrolitjuk viszont kálium-hidroxid vizes oldata valamilyen gél formában. Elektronikus eszközök “tartóselemei”.


Kapcsolódó információk

2013.09.05

Android 4.3: az akkumulátor megmentője

Az Android 4.3 csodát tesz, amiből az akkumulátor sem marad ki és most azt is megnézhetjük, hogy miről is van […]

további részletek
2013.06.25

Soha le nem merülő mobiltelefonon dolgozik a Nokia

A Nokia egy olyan mobiltelefon kifejlesztésén dolgozik amely képes lenne akár éveken, sőt, évtizedeken keresztül is a felhasználója rendelkezésére állni […]

további részletek
2012.12.25

Akkumulátor festékrétegekből

A Rice Egyetem kutatói olyan lítiumion-akkumulátort fejlesztettek ki, amelynek gyakorlatilag minden alkatrésze festés útján kerül a helyére, így bármilyen felületre […]

további részletek
2008.10.08

Megérkezett a lítium-ionos akkumulátorok utódja?

A ZPower tesztelés alatt álló akkumulátora 30 százalékkal nagyobb teljesítményt és biztonságosabb működést ígér a hagyományos lítium-ionos egységekhez képest. A […]

további részletek