Horváth Miklós: A világ működése/ Akkumulátor
2008.09.27Elektrokémiai áramforrások, amely vegyi energiát alakítanak át árammá, az akkumulátorok esetén megfordítható, az elemek esetén nem megfordítható módon. (Az angol nyelvben pl. nincs is külön szó rá, mindkettő „battery” csak a „tölthető”-t teszik hozzá az akkumulátorok esetén.)
Az akkumulátorok legismertebb típusai:
- Savas ólomakkumulátor
Elektrolitja hígított kénsav. Ezt a típust alkalmazzák gépkocsik indítóáramforrásaként.
- Nikkel-kadmium és vas-nikkel lúgos akkumulátorok
Elektrolitjuk kálium-hidroxid vizes oldata. Zárt kivitelben különböző elektronikus eszközök: hordozható rádiók és magnetofonok, villanólámpák, stb. áramforrásaként használatosak.
- Nikkel-metal-hidrid akkumulátorok
Elektrolitjuk kálium-hidroxid vizes oldata. Elektromos autók , mobiltelefonok áramforrásaként is használatosak.
- Litium akkumulátorok
Nagyon sok típus létezik, különböző elektrokémiai reakciókkal (folyékonykatódos, szilárdkatódos, szilárdelektrolitos, lítium-ion, lítium-polimer). Különböző elektronikus eszközök, pl. mobiltelefonok áramforrásaként használatosak.
- Nátrium-kén akkumulátorok
Elektrolitjuk szilád, ionvezető kerámia. Elektromos autók áramforrásaként használatosak.
- Üzemanyagcellák
Elektromos autók áramforrásaként használatosak. (Bár nem „igazi” akkumulátorok, de működésük elve hasonló, szintén elektrokémiai áramforrások.)
A szárazelemek legismertebb típusai:
- Leclanche vagy szén-cink szárazelem
1870 – 90 körül kifejlesztett szárazelem típus. Cink anódot, mangán-dioxid (MnO2) katódot és egy semleges fémoxidban felitatott ammónium-klorid vagy cink-klorid elektrolit gélt tartalmaz. Napjainkban is nagyon elterjedt áramforrás.
- Alkáli elemek
Felépítésük hasonló szén-cink szárazelem az elektrolitjuk viszont kálium-hidroxid vizes oldata valamilyen gél formában. Elektronikus eszközök „tartóselemei”.
Kapcsolódó információk
Rizzsel lehetnek jobbak az akkumulátorok
A rizs héjából készült anódokkal tízszer nagyobb kapacitású telepek készülhetnek. A jelenleg elterjedt lítium-ion akkumulátorok anódja – amely a telepeknek […]
Vigyázat – hibás BP-6M Nokia akkumulátorok!
A Nokia figyelmeztetése szerint az egyik legelterjedtebb akkumulátora közül – amely például a Nokia N73, 6280, N77, és 3250 XpressMusic […]
Szándékos gyártási hibák miatt mennek tönkre az elektromos készülékek
Egy német tanulmány szerint egyes gyártók előszeretettel használnak gyenge minőségű alkatrészeket, szándékosan lerövidítve ezzel az elektromos készülékek élettartamát. A technológiai […]
Hat órával bírhatják tovább a mobilok
Az Amprius cég új típusú lítium-ion akkumulátorai 25 százalékkal nagyobb üzemidőt ígérnek a jelenlegi telepeknél. Ez egy okostelefon esetében akár […]