Akkumulátor Blog

Itt a megoldás: akkumulátor-anód lesz a hulladék műanyagból

2019.05.05

Egy új tudományos megközelítés alapján lehetségessé válik a polietilénből származó szén költséghatékony kivonása. A kutatók már tesztelték: ez alkalmassá teszi a Lítium-ion akkumulátorok anódjává tételére.

A nagy múltú Amerikai Kémiai Társaság (ACS – American Chemical Society) által közzétett dokumentumok szerint az Indianai Purdue Egyetem kutatói olyan anyagot nyertek ki műanyag hulladékból, mely az akkumulátorok anódanyagaként újrahasznosítható.

A sikeres módszert és a gyakorlati működést az alapítása óta a mezőgazdasági és kutatási, mérnöki képzésre fektető egyetem kutatói ugyan egyelőre csak egy játéktargonca működtetésével bizonyították, de állítják: a módszerükkel az anyag peraméterei könnyen méretezhetők. Ha ez igaz – írja a PV Magazine, akkor az emberiség számára az egyik leginkább égető probléma válik megoldhatóvá. A műanyag hulladékot újrahasznosítható módszerrel ráadásul a napelemipar és energiatárolás számára készíthető olyan alapanyag, mely ráadásul a ma kereskedelmi forgalomban kapható rivális termékekkel versenyre kel.

A műanyagok újrafeldolgozhatósága számos problémával terhelt történet, ráadásul a polietilén (PE) sokszor színezett anyaga mellett a rá ragasztott címkéknek és az ehhez használt ragasztó anyagoknak is betudhatóan, eleve egy nehéz pálya: az égetéséből kinyehető energia kevés, a kibocsátott “füst” ellenőrzést kíván, a végól visszamaradó salakanyag pedig gyakran minősül veszélyes hulladéknak.

A Purdue kutatói a magas és az alacsony-sűrűségű polietilánnel dolgozva találták meg az újrahasznosításhoz vezető utat. Ez leegyszerűsítve abból áll, hogy 1:20-hoz arányú kénsavban megúsztatott műagyagot egy speciális, nyomás alatt működtetett reaktorba teszik, ahol 110 Celsius fokon 12 órán keresztül melegítik. Ez éppen az e műanyagok veszélyes gázokká bomlása alatti hőtartomány. Az így végbement anyagszerkezet-változás után mosás és szárítás, majd argonnal bélelt közegben, 900 C°-os tégelyben karbonizálás következik. Az így kapott anyagot aztán porrá morzsolják, azt pedig szén-chipekké préselik.

Nagy vonalakban így lesz a hulladék műanyagból funkcionális, energiatárolásra és átadásra alkalmas széntartalmú anyag. A tudományosan szolvotermális szulfonálási folyamatként megnevezett eljárással kapcsolatosan az ipar számára az a legfontosabb, hogy az új anyag jól vizsgázott. Az alacsony és magas sűrűségű PE-ből készített anódokat is megdolgoztatták (ahogyan az az akkumulátorok összetevői esetében is történik: különböző hőmérsékleti és igénybevételi környezetben, feltöltési és kisütési ciklusban tesztelték az anyagokat), és a kutatók szerint azok jól vizsgáztak.

El lehet kezdeni gondolkodni a polietilén visszagyűjtésének rendszerszintű megoldásán.

napi.hu


Kapcsolódó információk

2014.08.25

Soha nem merül le az akku, amíg van rajtunk nadrág

Amilyen képtelen, olyan igaz: Adrien Sauvage ismert divatkreátor a Microsofttal együttműködve nadrágot kreált, amely feltölti a mobiltelefont. Nem kell többé […]

további részletek
2013.04.17

Tűzveszélyes Li-ion elemek, akkumulátorok

A Li-ion akkumulátorok, és elemek szinte minden háztartásban megtalálhatók, használjuk, tároljuk őket, miközben nagyon komoly tüzeket okozhatnak. Ezt azonban egy […]

további részletek
2020.09.15

Egy japán cég oldhatja meg az elektromos autók legnagyobb gondját

Japán vállalatok egész sora támogatja az APB Corp nevű cég fejlesztését, amely azt célozta meg, hogy létrehozzon egy olyan akkumulátort, […]

további részletek
2016.08.25

Feltalálták az akkumulátorok Szent Grálját

Évek óta próbálkoznak azzal kutatók, hogy új akkumulátortechnológiát fejlesszenek ki, ám a kutatások rendkívül lassan haladnak. Az amerikai energetikai minisztérium […]

további részletek