Véletlenül feltaláltak egy baromi jó akkumulátort
2017.05.15Az okostelefonok, tabletek és számos más kütyü újratölthető akkumulátorokból nyeri az energiát. A probléma, hogy ezek néhány ezer újratöltés után már nem működnek. A telepek többnyire lítiumból készülnek, viszont az idő múlásával a lítium korrodálódik, és az akkumulátor használhatatlanná válik.
A UC Irvine kutatóinak akkumulátora lítium helyett nanovastagságú aranyszálakban tárolja az energiát. Ez sokkal, de sokkal hatékonyabb a lítiumnál: az új telep akár kétszázezer újratöltést is kibír, anélkül, hogy a korróziónak bármi nyomát mutatná. Azt viszont ők sem tudják, hogy miért.
Az eredeti elképzelés az volt, hogy létrehozzanak egy szilárdtest akkumulátort, ami egy elektrolit zselével tartja meg a töltést, nem folyadék segítségével. A folyékony anyaggal töltött akkumulátorok – mint a lítium különböző variánsai – rendkívül gyúlékonyak, és érzékenyek a külső hőmérsékletre, ezért az irvine-i kutatócsoport egy stabilabb anyaggal kísérletezett.
Reginald Penner, a témával foglalkozó tanulmány szerzője elmondta, hogy csak akkor döbbentek rá, mit alkottak, amikor elkezdtek vele kísérletezni.
Rájöttünk, hogy nem fog elromlani. De még mindig nem értjük a dolog mechanizmusát.
Az biztos, hogy a felhasznált elektrolit gélnek is köze lehet a dologhoz. A folyékony anyagokat azért használják az akkumulátorokban, mert ez könnyen veszi fel és adja le a töltést. Zselé nélkül a nanoszálak 4000 újratöltés után kezdtek korrodálódni, a zselével viszont még százezer újratöltés után sem nagyon látszott a használat nyoma.
Bár a felfedezés mindenképp örömteli, a sorozatgyártásnak gátat szabhat, hogy az ehhez szükséges arany miatt az akkumulátorok igencsak drágák lennének. Ugyanakkor Penner azt reméli, hogy az olcsóbb, gyakoribb fémek, mint például a nikkel, talán kiválthatják az aranyat.
index.hu
Kapcsolódó információk
Olcsó akkumulátor jön Nissan Leafhez
Egyelőre a japánban érvényes ajánlatot ismerjük: a 650 ezer jenes, azaz 1,55 millió forintos új ár helyett a 24 kWh-s […]
Az időhajlító kvantum-akkumulátorok jelenthetik a jövőt
Elsőre szinte felfoghatatlan, de az energiatárolás jövője a kvantum-akkumulátorokban rejlhet. Ezek az akkumulátorok olyan kvantumjelenségeket használnak fel, amelyek látszólag gúnyt […]
Szilárdtest-akkumulátorok gyártására készül a Toyota
A japán vállalat hosszabb ideje készül technikai ugrásra. Egy friss bejelentés szerint már a célegyenesben vannak. Együttműködésre lépett a Toyota […]
A B-vitamin ihlette az új bioakkumulátort
Új dimenziót nyithatnak a folyadékáramos akkumulátorok gyártásában az energiatárolásra képes szerves molekulák. A Harvard Egyetem munkatársai a B2-vitamin működési elvét […]