Tűzveszélyes Li-ion elemek, akkumulátorok
2013.04.17A Li-ion akkumulátorok, és elemek szinte minden háztartásban megtalálhatók, használjuk, tároljuk őket, miközben nagyon komoly tüzeket okozhatnak. Ezt azonban egy kis odafigyeléssel meg lehet előzni.
A lítiumion, vagy Li-ion akkumulátor egy mindennapi használatra kifejlesztett eszköz, amely onnan kapta a nevét, hogy a töltések tárolásáról lítium ionok gondoskodnak. A pozitív és a negatív töltésű elektródákat elektrolit választja el egymástól.
Manapság a legtöbb mobiltelefon, laptop ilyen akkumulátorral működik, a tölthető elemek többsége Li-ion technológiával készült, de gyártanak már gombelemeket is ilyen módon.
Jogos kérdés, hogy ha veszélyes, akkor miért gyártják? Hát azért, mert ennek a típusnak a legnagyobb a kapacitása, az ebből készült akkumulátorok kicsi súlyúak, nem kell őket minden alkalommal teljesen „kisütni”, nagyon kevés mérgező anyagot tartalmaznak, és hosszú ideig bírják a „munkát”. Azonban veszélyes hulladéknak minősülnek, mint minden más akkumulátor.
Hátránya
Túltöltés, vagy a névlegesnél magasabb feszültséggel való töltés esetén hő fejlődik, az akku így felrobbanhat.
A Li-ion akkumulátorok – a többi akkumulátorhoz képest – érzékenyebbek a gyártási és tervezési hibákra.
Probléma esetén az akkumulátor cellájában tárolt energia nagyon gyorsan felszabadul, hő termelődik, az elektródák közötti elektrolit pedig rendkívül gyúlékony anyag.
A hőtermelődés akár a 600 0C-ot is elérheti, az elektrolit gyulladási hőmérséklete pedig mindössze 70 – 90 0C. Minél nagyobb az akkumulátor töltöttsége, annál több energia tud felszabadulni, ezáltal nagyobb hő termelődik, és megfigyelések szerint ez gyakrabban következik be röviddel az akkumulátor feltöltését követően.
A melegedés általában rövidzárlat következtében kezdődik meg. Ezt okozhatja gyártási hiba, sérülés, helytelen töltés is.
Külső rövidzárlat akkor következik be, ha az akkumulátor valamilyen fém tárggyal érintkezik. Ekkor az akkumulátor felmelegszik, ami meggyújthatja a környezetében lévő éghető anyagokat.
Belső rövidzárlatot az okozhatja, ha – a gyártás során – valamilyen idegen anyag kerül a cellába, de akár olyankor is megtörténhet, ha az akkumulátor leesik, vagy fizikailag megsérül.
Az eszköz használat, töltés közben is túlmelegedhet, ami szintén gyújtást okoz.
Tennivalók tűz esetén
Ilyenkor azonnal meg kell kezdeni az akkumulátor, elem hűtését. Erre a leggyorsabb, és leghatékonyabb megoldás, ha vizet öntünk rá. Ha az akkumulátorunk egy készüléken belül (pl. mobiltelefon) kezd füstölni, égni, sajnos számolnunk kell vele, hogy a víz tönkreteszi a készüléket, azonban egy meggyulladó mobiltelefon tüze máshová is átterjedhet, az égő akkumulátor pedig úgyis garantáltan tönkreteszi a készülékünket.
Persze ezt csakis akkor tegyük, ha az akkumulátorunk nem egy olyan készülékhez csatlakozik, ami épp működik, és konnektorba van dugva, ugyanis elektromos áram alatt lévő eszközöket tilos vízzel oltani!
Hogyan lehet megelőzni a Li-ion akkumulátor tüzét?
- Tartsuk be a gyártó utasításait mind a használatra, mind a tárolásra vonatkozóan.
- Csak az arra alkalmas – gyári – töltővel töltsük.
- A töltés befejeztével, vegyük ki a töltőből az elemet, akkumulátort, és húzzuk ki a töltőt a konnektorból.
- Használat közben ne hagyjuk a töltőt felügyelet nélkül.
- Ne vásároljunk megbízhatatlan, olcsó, ellenőrizhetetlen helyről akkumulátort, elemet.
- Ne tároljuk más éghető anyagokkal együtt az akkumulátorokat, elemeket.
- Ne helyezzük az akkumulátorokat fűtőberendezések közelébe, és ne tegyük ki napsugárzásnak hosszú ideig.
- Ne halmozzuk fel az elemeket, akkumulátorokat. Minél több ilyen tárgyat tárulunk együtt, annál nagyobb a valószínűsége, hogy meggyulladnak.
- Védjük az elemeket, akkumulátorokat a sérüléstől, zúzódástól, kilyukadástól. Ne dobáljuk, ne lépjünk rá, ne pakoljunk rá nehéz tárgyakat.
- Csomagoljuk be az elemeket, akkumulátorokat külön-külön, hogy ne érhessenek egymáshoz, vagy ragasszuk le a pozitív és a negatív pólust.
- Kezeljük ezeket az eszközöket veszélyes hulladékként, ne dobjuk a háztartási szemét közé. Ma már sok helyen (élelmiszerboltokban, bevásárlóközpontokban) lehet – speciális gyűjtőkbe – dobni őket.
gyujtoforras.hu
Kapcsolódó információk
Többé nem merül le a telefon? 50 évig töltés nélkül üzemelő akkumulátort fejlesztettek
Az egyik legszörnyűbb érzés, amikor valamelyik hordozható elektronikus eszközünkre azért nem számíthatunk bizonyos pillanatokban, mert annak akkumulátora lemerült. Természetesen ezek […]
Szenzációs újdonság az akkumulátorok világában
Miközben az utóbbi évtizedekben az autó egy kerekeken guruló számítógépközponttá alakult, addig az elektronikus rendszerek számára életfontosságú energiát tároló akkumulátor […]
Vigyázat – hibás BP-6M Nokia akkumulátorok!
A Nokia figyelmeztetése szerint az egyik legelterjedtebb akkumulátora közül – amely például a Nokia N73, 6280, N77, és 3250 XpressMusic […]
Elkészült a homokszem méretű akkumulátor
A hagyományos elemekével azonos idő alatt lemerülő mikrotelepet 3D-nyomtatóval állítják elő. A 3D-nyomtatóval előállítható mikroelem olyan parányi eszközök áramellátásáról gondoskodhat, […]