Horváth Miklós: A világ működése/ Akkumulátor
2008.09.27Elektrokémiai áramforrások, amely vegyi energiát alakítanak át árammá, az akkumulátorok esetén megfordítható, az elemek esetén nem megfordítható módon. (Az angol nyelvben pl. nincs is külön szó rá, mindkettő „battery” csak a „tölthető”-t teszik hozzá az akkumulátorok esetén.)
Az akkumulátorok legismertebb típusai:
- Savas ólomakkumulátor
Elektrolitja hígított kénsav. Ezt a típust alkalmazzák gépkocsik indítóáramforrásaként.
- Nikkel-kadmium és vas-nikkel lúgos akkumulátorok
Elektrolitjuk kálium-hidroxid vizes oldata. Zárt kivitelben különböző elektronikus eszközök: hordozható rádiók és magnetofonok, villanólámpák, stb. áramforrásaként használatosak.
- Nikkel-metal-hidrid akkumulátorok
Elektrolitjuk kálium-hidroxid vizes oldata. Elektromos autók , mobiltelefonok áramforrásaként is használatosak.
- Litium akkumulátorok
Nagyon sok típus létezik, különböző elektrokémiai reakciókkal (folyékonykatódos, szilárdkatódos, szilárdelektrolitos, lítium-ion, lítium-polimer). Különböző elektronikus eszközök, pl. mobiltelefonok áramforrásaként használatosak.
- Nátrium-kén akkumulátorok
Elektrolitjuk szilád, ionvezető kerámia. Elektromos autók áramforrásaként használatosak.
- Üzemanyagcellák
Elektromos autók áramforrásaként használatosak. (Bár nem „igazi” akkumulátorok, de működésük elve hasonló, szintén elektrokémiai áramforrások.)
A szárazelemek legismertebb típusai:
- Leclanche vagy szén-cink szárazelem
1870 – 90 körül kifejlesztett szárazelem típus. Cink anódot, mangán-dioxid (MnO2) katódot és egy semleges fémoxidban felitatott ammónium-klorid vagy cink-klorid elektrolit gélt tartalmaz. Napjainkban is nagyon elterjedt áramforrás.
- Alkáli elemek
Felépítésük hasonló szén-cink szárazelem az elektrolitjuk viszont kálium-hidroxid vizes oldata valamilyen gél formában. Elektronikus eszközök „tartóselemei”.
Kapcsolódó információk
Hajlékony kijelzőkhöz jöhet jól a hajlékony akkumulátor
Bizonyos termékkategóriák esetében, így elsősorban az elektronikus könyvolvasóknál a jövő egyik fontos trendje lehet a jelenlegi rigid megoldásokkal ellentétben legalább […]
Spenót-akkumulátor notebookokba és mobiltelefonokba?
Az új spenótból készült chip működése hasonlít arra a természetben megtalálható módszerre, amelynek segítségével a növények a működésükhöz szükséges energiát […]
Tíz tipp, hogy ne kelljen az okostelefont naponta tölteni
„Egy kis odafigyeléssel akár egy nappal is meghosszabbíthatjuk mobilunk, táblagépünk üzemidejét, így nem szükséges azt akár naponta tölteni” – hívja […]
Lesz valaha normális akku a telefonokhoz?
Lassan elérünk odáig, hogy a telefonjaink már mindent tudnak, ami csak elképzelhető, egyvalami mégsem változott a mobilos ősidők óta: az […]