Akkumulátor Blog

Csak tölteni ne kezdjük el a mínuszokban lemerült telefont

2018.05.05

Szánkózás vagy egy téli túra során az okostelefon váratlanul megadta magát, és kikapcsolt? Hogyan óvhatjuk meg telefonunkat attól, hogy a mínuszok tönkretegyék?

Az, hogy télen az okostelefonok jobban merülnek, mint a melegebb évszakokban, nem legenda. Gyakorlatilag minden más akkumulátorról működő eszköz üzemidejét jelentősen befolyásolják a mínuszok. Síelés alatt a fényképezőgép vagy az akciókamera üzemideje is rövidebb lesz, mint amit nyaraláskor tapasztalhattunk.

De mi ennek az oka? A jelenleg használatos eszközökben többségében alkalmazott lítiumion-akkumulátorok működési elvéig lehet visszavezetni az okokat.

Az akkumulátor egy olyan energiatároló eszköz, amely az előzetesen belevezetett villamos energiát vegyi energia formájában tárolni tudja. A telepekben a pozitív töltésű elektróda (az anód) felől egy kémiai reakció, a kisülés során áramlanak az elektronok a negatív töltésű elektróda, a katód felé. Ekkor, a kisülés során a vegyi energia visszaalakul villamos energiává, és látja el az eszközt elektromos töltéssel.

Azonban a lítiumion-akkumulátorok működése is szobahőmérsékleten ideális, hidegben a kémiai reakció, vagyis a kisülés lelassul. Ez szerencsésebb esetben csak az akkumulátor kapacitásának ideiglenes csökkenését okozhatja, szélsőségesebb esetben azonban előfordulhat az is, hogy az akkumulátor képtelen kellő feszültséget biztosítani az eszköznek, amely így kikapcsol. Nem szükséges magyarázni, hogy télen ezért minden esetben teljesen feltöltött készülékkel érdemes eleve útnak indulni.

Egy másik járulékos jelenség lehet a hidegben, hogy lelassul, vagy szaggatni kezd a telefon képernyője: ez az LCD érintőkijelző képpontjait alkotó folyadékkristályok reakcióidejének csökkenésének köszönhető. Kisebb mértékben, de az egyes telefonokba szerelt OLED-kijelzők szerves fénykibocsátó diódái is érzékenyek lehetnek erre a jelenségre.

Mi a megoldás? A legjobb, ha a téli túrák alatt belső zsebben, vagy a kabát oldalzsebében, a kezünk mellett tartjuk a készüléket, a lényeg, hogy testünk melege elérje, így ne, vagy csak kis mértékben tudjon lehűlni.

Ne kezdjük el tölteni a jéghideg telefont!

Az Apple honlapján elérhető hivatalos tanácsok szerint a gyártó telefonjaiba szerelt telepek 0 és 35 Celsius-fok közötti hőmérsékleten teljesítenek a legjobban. A vállalat arra is felhívja a figyelmet, hogy a nagyon lehűlt telefonokat nem szabad elkezdeni tölteni, mert ez a folyamat tönkreteheti a telepet – ez egyébként más gyártók készülékei esetében is ajánlható. Ha tehát nem vagyunk vészhelyzetben, akkor csak otthon, vagy a fokozatosan bemelegedő autóban kezdjük el tölteni a hidegben lemerült telefont.

Egy másik veszélyforrás lehet a páralecsapódás, amely a nem vízálló kivitelű telefonokat fenyegeti. Ezeket sem szabad hazaérve mondjuk a radiátorra fektetni, inkább szép fokozatosan kezdjük átmelegíteni a készüléket, először mondjuk az előszobában hagyva, hogy a nedvesség károkozás nélkül elpárologhasson belőle.

Szerencsére ma már egyre több okostelefon vízálló kivitelű, például a Samsung Galaxy S8 vagy az iPhone 8 is, ezek belsejében így nem tud lecsapódni a pára.
Hővédős tok, hogy a telefonunk se fázzon!

Mostanra a kiegészítőket gyártó cégek is meglátták a piaci lehetőséget az okostelefonok téli védelmében, több cég is gyárt már ugyanis hőszigetelő tokokat.

  • Az Optimal nevű tok például fűteni és hűteni is képes a belé helyezett készüléket.
  • A Salt nevű tok is egyaránt alkalmas hideg és meleg elleni védelemre.
  • A Snow Lizard nevű speciális tokba a hőszigetelés mellett napelemet és egy másodlagos vésztöltő akkumulátort is beépítettek.

Ha szeretnénk hosszú ideig maradéktalanul használni okostelefonunkat, sem azt, sem például az autós navigációs eszközt nem szabad télen az autóban hagyni az éjszakai fagyokra, az extrém igénybevétel ugyanis teljesen tönkreteheti a telepet.

24.hu


Kapcsolódó információk

2014.02.05

Gránátalmára hasonlít a jövő akkuja

Mint a gránátalmában a magok, úgy sorakoznak a Stanford Egyetemen kifejlesztett akkuban a szilícium nanorészecskékből készült anódok. Csak éppen nem […]

további részletek
2014.12.05

Mikroakkumulátort mutatott be a Panasonic

A világ legkisebb 13 mAh kapacitású akkumulátorával állt elő a Panasonic. A gombostűnél nem sokkal nagyobb telepet a gyártó elsősorban […]

további részletek
2011.07.26

Vírussal támadhatók az Apple-notebookok akkumulátoraik által

Újfajta biztonsági rést fedezetek fel az Apple notebookjaiban.

további részletek
2017.08.25

Van egy okostelefon, amit elég hetente egyszer feltölteni

kínai Oukitel ismét olyan mobillal rukkolt elő, amelybe extra nagy akkumulátort szereltek, így napokig, bizonyos esetekben egy héten át is […]

további részletek