Itt a megoldás: akkumulátor-anód lesz a hulladék műanyagból
2019.05.05Egy új tudományos megközelítés alapján lehetségessé válik a polietilénből származó szén költséghatékony kivonása. A kutatók már tesztelték: ez alkalmassá teszi a Lítium-ion akkumulátorok anódjává tételére.
A nagy múltú Amerikai Kémiai Társaság (ACS – American Chemical Society) által közzétett dokumentumok szerint az Indianai Purdue Egyetem kutatói olyan anyagot nyertek ki műanyag hulladékból, mely az akkumulátorok anódanyagaként újrahasznosítható.
A sikeres módszert és a gyakorlati működést az alapítása óta a mezőgazdasági és kutatási, mérnöki képzésre fektető egyetem kutatói ugyan egyelőre csak egy játéktargonca működtetésével bizonyították, de állítják: a módszerükkel az anyag peraméterei könnyen méretezhetők. Ha ez igaz – írja a PV Magazine, akkor az emberiség számára az egyik leginkább égető probléma válik megoldhatóvá. A műanyag hulladékot újrahasznosítható módszerrel ráadásul a napelemipar és energiatárolás számára készíthető olyan alapanyag, mely ráadásul a ma kereskedelmi forgalomban kapható rivális termékekkel versenyre kel.
A műanyagok újrafeldolgozhatósága számos problémával terhelt történet, ráadásul a polietilén (PE) sokszor színezett anyaga mellett a rá ragasztott címkéknek és az ehhez használt ragasztó anyagoknak is betudhatóan, eleve egy nehéz pálya: az égetéséből kinyehető energia kevés, a kibocsátott „füst” ellenőrzést kíván, a végól visszamaradó salakanyag pedig gyakran minősül veszélyes hulladéknak.
A Purdue kutatói a magas és az alacsony-sűrűségű polietilánnel dolgozva találták meg az újrahasznosításhoz vezető utat. Ez leegyszerűsítve abból áll, hogy 1:20-hoz arányú kénsavban megúsztatott műagyagot egy speciális, nyomás alatt működtetett reaktorba teszik, ahol 110 Celsius fokon 12 órán keresztül melegítik. Ez éppen az e műanyagok veszélyes gázokká bomlása alatti hőtartomány. Az így végbement anyagszerkezet-változás után mosás és szárítás, majd argonnal bélelt közegben, 900 C°-os tégelyben karbonizálás következik. Az így kapott anyagot aztán porrá morzsolják, azt pedig szén-chipekké préselik.
Nagy vonalakban így lesz a hulladék műanyagból funkcionális, energiatárolásra és átadásra alkalmas széntartalmú anyag. A tudományosan szolvotermális szulfonálási folyamatként megnevezett eljárással kapcsolatosan az ipar számára az a legfontosabb, hogy az új anyag jól vizsgázott. Az alacsony és magas sűrűségű PE-ből készített anódokat is megdolgoztatták (ahogyan az az akkumulátorok összetevői esetében is történik: különböző hőmérsékleti és igénybevételi környezetben, feltöltési és kisütési ciklusban tesztelték az anyagokat), és a kutatók szerint azok jól vizsgáztak.
El lehet kezdeni gondolkodni a polietilén visszagyűjtésének rendszerszintű megoldásán.
napi.hu
Kapcsolódó információk
Jön a csavarható, tekerhető szuper-akkumulátor
Még kettővel korábbi iPhone generáció híresült el amiatt, mert állítólag túlságosan könnyen meg lehetett hajlítani a telefont. Egy ilyen akció […]
Nagyobb akkumulátort kap a Galaxy Note 9
A Samsung soron következő zászlóshajójáról már több alkalommal írtunk, legutóbb például arról számolhattunk be, hogy jó eséllyel itt is visszaköszön […]
Az ingyen androidos alkalmazások reklámjai rettentően lecsapolják az akkumulátort
A Purdue Egyetem kutatása szerint az ingyenes alkalmazások, melyek reklámmal együtt érkeznek, az akkumulátor energiájának 75 százalékát is felemészthetik. Amennyiben […]
Akkumulátor teszt: abszolút győztes az iPad
oggal merülhet fel a kérdés, hogy vajon melyik internettábla bírja egyetlen feltöltéssel a legtovább. A brit Which? Tech Daily blog […]