Akkumulátor Blog

Van otthon a fiókban régi telefonja? Jobb, ha most azonnal ránéz, még mielőtt elfüstöl

2023.01.15

öbb beszámoló is megjelent a közelmúltban a furcsa szagot árasztó, netán robbanó régi telefonokról. Az ijesztő, a lítium-ion akkumulátorok sajátosságaival összefüggő jelenség mindegyik telefongyártó készülékeit érintheti.

Nem is volt olyan régen, amikor egymás után robbantak fel az akkori Samsung-csúcstelefonok, a Galaxy Note7 modellek, gyorsan ki is vonta ezeket a forgalomból a gyártó. A Samsung történetének talán legnagyobb fiaskójáról volt szó, amit viszont dicséretes gyorsasággal tudott feledtetni.

Most hasonló történetek keringenek a YouTube-on és a Twitteren: egyre többen számolnak be robbanó Samsung telefonokról. A jelzett akkumulátorproblémák olyan telefonokat érintenek, amelyeket nem használnak/töltenek rendszeresen, így – jegyzi meg a Phone Arena – technikailag bárkit érinthetnek.

Adott tehát egy telefon, amely egy ideje már a fiókban ül (feltöltés nélkül). Ez az eszköz ekkor hirtelen tágulni kezdhet, és végül úgy tűnhet, mintha a felduzzadt akkumulátor miatt kettészakadt volna. Ezen a ponton az akku egyre tovább terjeszkedne, amíg nem gondoskodnak róla, vagy fel nem robban, meg nem gyullad. Ugyan minden lítium-ion akkumulátort tartalmazó eszköz ki van téve ilyesfajta károsodásnak, azonban – állítja a Phone Arena a felhasználók panaszára hivatkozva – mintha a Samsung telefonokat ez gyakrabban érintené (ebbe persze az ilyen telefonok nagy száma is belejátszhat).

Az iFixit meg is magyarázza a jelenség mögött álló fizikai hátteret. A lítium-ion akkumulátorok kémiai reakciót alkalmaznak az energia előállítására. Az akkumulátor öregedésével ez a kémiai reakció már nem fejeződik be tökéletesen, ami gázképződést (úgynevezett gázkibocsátást) eredményezhet, és ez az akkumulátor megduzzadásához vezethet. Ráadásul ha az akkumulátor belső rétegei nem tartják fenn a megfelelő elválasztást (sérülés vagy hiba miatt), akkor gázképződés, duzzanat és akár tűz is keletkezhet. A duzzanat annak az eredménye, hogy a részecskék beszorulnak az akkumulátor rétegei közé, és végül átlyukasztják a rétegeket elválasztó membránt. Ha a membrán sérült, a levegőben lévő nedvesség reakcióba léphet az akkucellával annak megduzzadását okozva.

A duzzadó akkumulátornak szemmel látható jelei is vannak, és nem árt tudni, mi a teendő ilyen esetben. Az iFixit erre is szolgál tanácsokkal, bár a legjobb ilyen esetben – egy lehetőleg tűzálló zacskóban – szakemberhez vinni a készüléket. Ha erre nincs lehetőség, netán valaki jártas az eszközök szét-, illetve összeszerelésében, az alábbiakat teheti.

Ha gyanítja, hogy az akkumulátor megduzzadt, ne töltse a készüléket, merítse le az akkumulátort, ez ugyanis csökkenti a tűzveszélyt. Jól szellőző helyen dolgozzon, hogy elősegítse a füstök szétoszlását. Viseljen szemvédőt, ideális esetben teljes arcvédőt. A kesztyű is fontos, mert megakadályozza, hogy a bőr érintkezzen az akkumulátor vegyszereivel. Legyen a keze ügyében egy pár hosszú, tompa fogó a sérült akkumulátor biztonságos mozgatásához.

Abban az esetben, ha az akkumulátor égni vagy szivárogni kezd, biztonságos helyre kell tenni, például egy lezárt fémdobozba, vagy mondjuk egy fémvödörbe, amiben homok van. A víz nem a leghatékonyabb megoldás, ha oltani kell, de nagy mennyiségben használható kis, mobiltelefon méretű (15 Wh-nál kisebb) akkumulátor oltására. Ha zárt térben dolgozik, legyen szabad útja egy olyan külső helyre, ahol az akkumulátor reakciója biztonságosan lezajlódhat.

A fenti óvintézkedések megtétele után megkezdheti az akkumulátor eltávolítását. A legtöbb esetben követheti az eszköz akkumulátorcsere útmutatóját, de fokozottan ügyeljen arra, hogy elkerülje az akkumulátor sérülését az eltávolítás során. Csak műanyag szerszámokat használjon, és kerülje az olyan éles tárgyakat, amelyek kilyukaszthatják az akkumulátor csomagolását: az akkumulátor kilyukasztása tüzet okozhat. Ha a szag bármikor felerősödik, a készülék felmelegszik, vagy füst jelenik meg, azonnal tegye a készüléket a már említett biztonságos körülmények közé, és csak akkor folytassa a munkát, ha már nincsen semmilyen ijesztő jelenség.

Az eltávolított akkumulátor veszélyes hulladék, így annak megfelelően kell kezelni, így például az elemgyűjtős dobozokba lehet elhelyezni, melyek több üzletben, gyógyszertárban, szolgáltató várójában elérhetők. Csak akkor szállítsa el, ha semmilyen aggasztó jelenséget (szagot, füstöt stb.) nem tapasztal.

hvg.hu


Kapcsolódó információk

2008.10.31

99%-os pontossággal megbecsülhető akku-üzemidő

A Texas Instruments technológiájával 99 százalékos pontossággal becsülhető meg egy akkumulátor működési ideje. A Texas Instruments eredetileg laptopokhoz dolgozta ki […]

további részletek
2012.10.10

Öntöltő akkumulátor

A Georgia Tech kutatói olyan akkumulátort hoztak létre, amely egyszerre képes a mechanikai energiát felvenni és elraktározni, vagyis önmagát tölti. […]

további részletek
2013.09.25

Kabátba rejtett akkumulátor Galaxy S4-re

A Mophie Juice bejelentette legfrissebb újdonságát, a Samsung Galaxy S4 modellekkel kompatibilis akkukabátot. Annak ellenére, hogy nem sok panasz érkezik […]

további részletek
2016.02.15

Megoldódhat a drónok legnagyobb problémája

A drónok hasznos játékszerek, de a munkabírások kimondottan véges, ám úgy tűnik, úton a megoldás. Az elmúlt években robbanásszerűen nőtt […]

további részletek