A jövő akkumulátora Németországból
2022.06.25A megújuló energia kulcsszerepet játszik környezetünk karbonmentesítésében. Az alternatív források, például a szél és a nap térnyerése mellett azonban meg kell küzdenünk a nagyszabású energiatárolási megoldások okozta kihívásokkal.
A Jénai Egyetem kutatóintézetének projektje ennek a problémának a leküzdésére törekszik. A töltés szállítására alkalmas tulajdonságokkal rendelkező szervespolimer-alapú akkumulátorral kezelhetővé válik a változó időjárás miatti ingadozás az energiatermelésben.
– Tárolókapacitásának köszönhetően akkor is képesek vagyunk energiát szolgáltatni, ha szélcsend van. A Redox-Flow akkumulátor tökéletes nagy mennyiségű energia tárolására. Majdnem annyit képes tárolni kilogrammonként, mint egy lítium akkumulátor, de mivel a műanyag könnyebb, nagyobb térfogatra van szükség – mondja Ulrich S. Schubert, a jénai Energia- és Környezetkémiai Központ igazgatója.
Egy másik előny a kisebb környezetterhelés, szemben a jelenlegi akkumulátorokkal, amelyek ritka és mérgező fémvegyületekre, például ólomra és lítiumra épülnek. A hagyományos akkumulátor előállításához a vanádiumsókat savban oldják fel, míg itt a polimereket folyékony sóoldatban.
– A Redox-Flow akkumulátorban egy aktív anyagot oldottunk fel kis molekulák vagy polimerek formájában. Egy kicsit hasonlít ahhoz, ahogyan a sót oldjuk fel, amikor tésztát főzünk, vagy amikor cukrot teszünk a teába. Ha van elég szél, tehát van elektromos áram, az aktív anyag egyik oldaláról átvihetünk egy elektront a másik aktív anyagra, így tárolhatjuk az elektromosságot – teszi hozzá Martin Hager, a jénai Energia- és Környezetkémiai Központ csoportvezetője.
A projekt költsége körülbelül egymillió euró, amelyből több mint 800 000 euró az EU kohéziós alapjából származik.
A jénai Energetikai és Környezetkémiai Központ egy vékony, akár 1 milliméternél is vékonyabb akkumulátort is kifejlesztett, amely képes ellátni például az IoT eszközöket, vagy más, kis méretű orvosi érzékelőket. Két lapból készülnek, a felületek közé préselt elektromos áramkörrel.
– Az ilyen típusú akkumulátor különlegessége, hogy rugalmas nyomtatási technikával készült, sőt, itt is teljesen kiiktattuk a fémek használatát. Más, rugalmas akkumulátorokhoz képest újratölthetőek, vagyis többször is használhatóak – mondja Alexandra Lex-Balducci, a jénai Energia- és Környezetkémiai Központ vezető kutatója.
Ezek az energiatároló rendszerek hamarosan piacra kerülnek. Európában könnyen beszerezhető anyagokból készülnek, így elősegítik az európai országok zöld és stabil energiaellátását.
euronews.com
Kapcsolódó információk
Explorer 9-cel később merül le a notebook
A böngésző-szoftverek gyártói rendre találnak új szempontokat, melyek alapján a böngészőket folyamatosan versenyeztetik. A Microsoft újabb szemponttal állt elő…
Elkészült a homokszem méretű akkumulátor
A hagyományos elemekével azonos idő alatt lemerülő mikrotelepet 3D-nyomtatóval állítják elő. A 3D-nyomtatóval előállítható mikroelem olyan parányi eszközök áramellátásáról gondoskodhat, […]
Száműzhetik az akkumulátort a mobilokból
Egyre nagyobb teljesítmény, elképesztően élethű képeket nyújtó kijelző, egy sor, párhuzamosan futó alkalmazás – ma már ezek az elvárások a […]
Faalapú akkumulátorok gyártásába kezd a Northvolt
A Northvolt és a Stora Enso finn erdészeti vállalat lignin alapú kemény szén felhasználásával fenntartható akkumulátorok gyártásába kezd – írja […]